Geçmiş Dönem Projeleri

Ocakbaşı

Rotary’nin en etkin uyuglamalarınsan birisi “Ocakbaşı” toplantılarıdır.  Rotary kuralları gereği her hafta olağan toplantılar yapılmakla beraber üyelerin yek  diğerlerini daha iyi tanımaları ve dostlukların pekişmesi Ocakbaşı toplantılarında daha etkin olmaktadır. Haftalık olağan toplantılarda dile getirilemeyen konular Ocakbaşı toplantılarında sohbet ortamında daha ayrıntılı tartışılabilmektedir.  Kulüplerin bir  çok projesi bu toplantılarda filizlenmiştir.  Kulübümüzde bunun en güzel örneği Fındıklı İlköğretim Okulu projesidir.
 
Olağan Ocakbaşı toplantılarımızın dışında, Kulübümüzde iz bırakan Ocakbaşı toplantılarını, unutulmamaları için burada ayrıca anmak istiyoruz.  Bu Ocakbaşı toplantılarının bazıları süreleri, katılanların sayısı, ikramların çeşitliliği ile görkemli olmuştur, bazıları da kültür ile zenginleşmiştir. 
 
Unuttuklarımız ya da bilgi alamadıklarımız için şimdiden özür dileyerek bu ocakbaşlarını  takdim ediyoruz.
 
 
Görkemli Ocakbaşı Toplantıları
 
Hayrettin – Handan Yelkikanat
Sahibi oldukları Kartal Başıbüyük ve Beykozdaki koruluklarında tüm Pazar gününü kapsayan Malatya yöresel yemeklerinin sunulduğu brunch tipi ve çeşitli meyvelerin dalından yendiği ocakbaşı toplantıları.
 
Bir örnek vermek gerekirse 2003-04 döneminde yapılan ocakbaşı toplantısına kulübümüzden üyeler, eşleri, çocukları ve hatta torunları toplam 105 kişi katıldı.   Bu toplantıda ayrıca İstanbul Maltepe Rotary Kulübü üyeleri ve sevgili Yelkikanat’ların diğer bazı dostları da vardı.  Böylece takriben 40 metrelik bir masa oluştu.  Tam bir şölen....
 
 
Bora – Serpil  Baycık
Müdürü olduğu Büyükada Anadolu Kulübü’nde genelde hemen her yıl sonbahar mevsiminde tüm Pazar gününü kapsayan ve deniz mahsulleri ağırlıklı nefis yemeklerinin sunulduğu ocakbaşı toplantıları.
 
İsteyenlere Bostancıdan gidiş dönüş tekne imkanı verilmekte, hatta hafta sonu kalmayı istiyenler için kulüp otelinde yer de temin edilmektedir.
 
Ömer Erim  
Kulübümüzün iftiharı sevgili Ömer ocakbaşı toplantılarını değişik kaliteli lokantalarda yapar.  Ya da evinin yüzme havuzunda...  Sevgili Ömer’in Ocakbaşı toplantıları ülke ve dünya meselelerinin, özellikle ekonomik konuların hararetli bir şekilde enine boyuna tartışıldığı, Dolar ve Euro paritelerinin irdelendiği bir ortam olarak ünlüdür.
 
 
Ekrem – Gönül Türker   
Daima iş yerinin ve evlerinin güzel bahçelerinde,  zengin menü ile yapılan Ocakbaşı toplantılarını bilmeyen yoktur.  Karadeniz mutfağını orada iyice tanıdık ve öğrendik.  Kayganadan, mıhlamadan mısır ekmeğine kadar...  Hele börek ve helvaların tadını bir bilseniz...  Sevgili Türker’lerin bu nefis organizasyonlarına katılım daima yüksek olur.
 
İlhan – Fidan Çetin   
Güzel havalarda Beykoz’daki yazlık evlerinin bahçesinde yapılan Ocakbaşı toplantılarındaki çok özel Gaziantep yöresi yemeklerini, kebapları, özel olarak getirtilmiş “İmam Çağdaş” baklavalarını yemeyenler çok şey kaybetmiştir.  Sevgili İlhan bütün kebap ve şişleri kendi elleri ile pişirip sunar.  Ne var ki   bu kadar zengin menüden sonra kimsede pek Rotary konuşacak hal kalmaz.
 
Sevda – Necati Arıkan   
Anadoluhisarı sırtlarındaki çok şık evlerinde guruplar halinde kulüp üyeleri ve eşlerini ağırladılar.   Bizimle birlikte Uluslararası Rotary’nin aile değişimi programıyla ülkemize gelen Rotaryen ailelerini de ağırlayan sevgili Arıkan’ların evindeki “Türk Odası”na ve Türk usulü ikrama diyecek yok...
 
Adnan - Tülay Taşcıoğlu  
Kulübün bu çok değerli ailesi, Arnavutköyde deniz kıyısında antik yalılarını, Ocakbaşı Toplantılarını, Türk Sanat Müziği çalışmalarını yapabilelim diye oturma ortamını özel olarak düzenlemişlerdir.  Taşçıoğlu ailesinin Ocakbaşı Toplantılarında koyu koyu Rotary konuşulur.
 
 
Kültürle  zenginleştirilmiş Ocakbaşı Toplantıları
 
Hürol – Yasemin Taşkent 
Sevgili Taşkent’lerin ev sahipliğini ancak madde madde sıralamakla bu sayfalara sığdırabiliriz.
 
Kulüp üyeleri ve eşleri ile antik Kaariye otelinde yapılan akşam ocakbaşı toplantısı.
Özel Osmanlı mutfağı ile bezenmiş Ocakbaşı toplantısı ve arkasından Kaariye müzesi özel ziyareti.
Maslak Kasırları ziyareti, Kasırların tanıtımı ve Kasır içinde Ocakbaşı toplantısı.
Zeyrekhanede ocakbaşı kahvaltısı, manastır ve medrese ziyareti.
Ihlamur kasrının süslü karakolununda ocakbaşı toplantısı akşam yemeği.
 
Bütün bu toplantılarda ve ziyaretlerde özellikle üye geliştirme, yeni üyelerimizi tanıma konuları gündemde yer almıştır.
 
Suat - Reyhan Arslan ve Hürol –Yasemin Taşkent  
Tophanede Ocakbaşı kahvaltısı ve Rotary, sonra  Nusretiye Camii, Kılıç Ali Paşa Camii ve İstanbul Modern Sanat Müzesi ziyareti.
 
 
Fındık Kabuğu Ocakbaşı Toplantıları
Kulübümüzün 30.yaşında, 2008 yılında sahip olduğu Dernek Merkezi, namı diğer “Fındık Kabuğu” diğer hizmetlerin yapılmasının yanısıra Ocakbaşı toplantılarının yoğunlukla gerçekleştirildiği bir yer oldu.  Sevgili üyelerimiz burada toplantılarını yapabilmek için randevu almak ve rezervasyon yaptırmak zorunda…  Bu hızlı toplantı trafiğini mükemmel bir şekilde orhganize eden sevgili Deniz Gürsoy’a ve sevgili Derin Karasu’ya çok şey borçluyuz.
 
Evet,  İstanbul Fındıklı Rotary Kulübünün Ocakbaşı Toplantıları hem yararlıdır, hem eğlencelidir, hem lezzetlidir.  Tek kelimeyle “güzel”dir.  Gündeminde hem Rotary vardır hem de akla gelen her konu…  
 
İstanbul Fındıklı Rotary Kulübü Ocakbaşı Toplantılarını yaparsa “iyi”, hem de “çok iyi” yapar.