Geçmiş Dönem Projeleri

Meslek Yönlendirme Semineri(1984-85)

1984-85 Rotary döneminde “Gençlerin Mesleklere Yönlendirilmesi Sempozyumu” 243. Bölge ve İkinci Grup kulüpleri himayesinde ve tümü İstanbul Fındıklı Rotary Kulübü organizasyonu ile gençlik faaliyetleri kapsamı içinde yapıldı.  Dönem Guvernörü Uğur Yüce ve Gelecek Dönem Guvernörü Rafet Tanyıldız kıymetli destekleri ile programın başarısına büyük katkıda bulundular.  Projenin mimarı sevgili Nejat Tuğcu idi.
 
Bu amaçla Maçka'daki Destek Reasürans Binası toplantı salonunda bir tam gün süresince altı konuşmacı söz aldı, bu konuşmalardan sonra bir panel yapılarak dinleyicilerin katkıları sağlandı. 
 
Üniversite ve meslek okulu yöneticisi üç yabancı konuşmacı; İngiltere'den John Leather, Danimarka'dan Holger Grönburg ve Almanya'dan Gerd Stratmann Avrupa Rotary Bölgelerine gönderilen davet yazılarımıza gelen tekliflerdeki isimler arasından seçildiler.  Eşleri ile gelen bu konuklar İstanbul Fındıklı Rotary Kulübü üyeleri tarafından ağırlandılar ve Türkiye ve İstanbul hakkında çok olumlu anılar ve izlenimlerle yurtlarına döndüler.
 
Yurt içinden de konunun uzmanı olarak seçilen üniversite ve öğrenci seçme ve yerleştirme kurumları mensupları davet edildi ve konuşmaları ile ülkemizdeki şartları ve gelişmeleri anlattılar.
 
Sempozyumun ertesi günü yapılan yarım günlük bir “workshop”ta yabancı davetliler ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nden davetli bilim adamları bir araya getirildi, yabancı uzmanların görüşlerinden yararlanmak ve konuyu bilimsel düzeyde tartışmak imkanı sağlandı..