Geçmiş Dönem Projeleri

Konferans 2007

Uluslararası Rotary 2420. Bölgenin 2007 konferansını yapan Kulübümüzün bu serüveni Sevgili Guvernörümüz Murat Çelik’in bir yıl önceki Başkanlık Devir Teslimi gecesinde Gelecek Dönem Başkanı olan Ekrem Türker’e “Merhaba Başkanım, ben henüz Konferansımı hiçbir kulübe vermedim.” demesiyle başladı. 
 
Öyle bir başladı ki Konferans Komitesi Başkanı GDB Osman Abacı’nın önderliğinde Konferans Komitesi birbuçuk yılda, konferans gününe kadar, 72 hazırlık toplantısı yaptı. 
 
Bir yıl önceki Bölge Konferansında “Konferans Tanıtımı” kulübümüzün yaramaz çocukları Adnan Taşçıoğlu ve Şenol Ekin’in “2070 -pardon 2007- Guvernör Adayı ve Konferansı” mizanseni ile gerçekleşti. 
 
Eşler durur mu?  Gruplar halinde Sultanahmet, Kapalıçarşı turları düzenlendi.  Hediyelik lavanta keselerinin hazırını bulamayınca Suat Baysan’ın eşi sevgili Belgin Baysan’ın kızıp 350 keseyi kendi ellerliyle kesip dikmesi “istenirse yapılır” dedirten olağanüstü bir çalışmaydı.  Keseler tamam, yola devam kısmı, tüm eşlerin karıncalar gibi ortak çalışmasıyla oldu.
 
Kulübün yetenekli mimarı var, doktoru var, sanatçısı ve korosu var, Erol Uras gibi kıymetli bir sanatçı “bacanak” var.  Ancak bir de “para yok, olanakları siz yaratın” diyen Kulüp Saymanı sevgili Derin Karasu var.
 
Konferansın açılışı, kapanışı, bayrak töreni, salon düzenlenmesi, 18 Mayıs gecesi, korosu, üç kafadar Hitay Güner, Adnan Taşçıoğlu ve Osman Abacı tarafından programlandı.  Bütün bunlar olurken Ekrem Başkanın bürosu bol ikramlı  “börekçi, helvacı dükkanı” olarak çalıştı.  Komite toplantıları orada yapıldı.
 
Sponsorlardan kim sorumlu olacak?  Yetiş Suat Aslan...   Önce üyeler...  Sevgili Deniz Gürsoy’un “Tarasbulba” teknesinde evvela Finans Komitesi üyeleri hafifledi.  
 
Sevgili Gülseren Akyüz’e “Sen doktorsun, şu ilaç firmalarından bul bakalım bize Konferans çantası” dedik.  Yaptı, hem de 1000 tane...
 
Masa düzen ve gala gecesini kim organize edecek?  Tabii ki, Sevda Arıkan... “Masa renkleri, düğün yemeği gibi olmasın, bordo olsun” diyordu Sevda.  Yemeklerden de o sorumlu...
 
Başkan çok şanslı; bütün kulüp arı gibi çalışıyor.   “olsun” diyor, “oluyor”.   Alaaddin’in sihirli lambası gibi.
 
Ne giyeceğiz?  T-shirtlerimiz İlhan Çetin’in atölyesinde bize özel dokunuyor. Atatürk’ün doğum günü ve Gençlik ve Spor Bayramı var 19 Mayısta...  Ay-yıldızlı T-shirtler giyeceğiz.
 
Günler yaklaşıyor, heyecandan çok hareket var.  Bu arada Sevgili Guvernörümüz ve eşi soruyorlar “hiç sesiniz, soluğunuz çıkmıyor, yoksa Konferansı yapmaktan vaz mı geçtiniz?” Ses yok, sadece hareket var. Biz hep böyle çalışırız.
 
Yüklerimizi derleyip toplayıp Antalya yoluna çıkma zamanı geldi.  Doğru Maritim Pine Beach Otele...  
 
Ön çalışmalarımız var. Konuşacak vakit de yok.  Biliyoruz ve eminiz ki her şey çok iyi, çok güzel olacak.   Konferans gazetemiz hazırlanıyor.  Sağ olasın Erol Ünal.   
 
Gelsin konuklarımız.  Geliyorlar.  Kapıda “Otel Özel Müdürü” Ekrem Başkan, “Kriz Yaratma Şefi” Gönül, “Ahh!.çıbaşı” Adnan, “Reception Görevlisi” Ruzan, “Bayan Garson” Begüm gelenleri karşılarken hava alanı ile otel arasında mekik dokuyan ekip ateş gibi çalışıyor.  Başkanı gerçekten Otel Müdürü zannedip talepte bulunanlar bile var.
 
Konferansın açılışında bayrakları taşımak için sabaha karşı prova yapılırken Hitay Guvernörümüz Kulüp üyelerini maratona çıkarıyor; “koşun” diyor “koşun daha hızlı!”... Koşuyoruz.  
 
Konferansın açılışında sevgili Erol Uras ve öğrencisinin nefis konseri hepimizi duygulandırıyor.  İstiklal marşımız onların sesleriyle daha da gürleşiyor.
 
18 Mayıs gecesi önce “Rotusam” koromuz, Adnan ve Tülay Taşçıoğlu ailesinin evlerinde yaptıkları uzun çalışmalardan sonra “gerçekten amatörler mi?  Yok canım.. Bunlar profesyonel olmalı...” dedirten güzel bir konser veriyor.  Sonra her biri birer Türk Bayrağı olan üyeler ve söyledikleri marşlar, tüm izleyenleri heyecanlandırıyor.  Hepimiz bir yürek olup kaynaşıyoruz.  Otel Müdürü (hakiki otel müdürü) heyecanlanıp 19 Mayıs gecesi havai fişekleri bir gün önce atıyor havaya...
 
Konferans toplantıları aksaksız tıkır tıkır yürüyor.  Yemekler bol.. Kimse aç kalmıyor.  Hava güzel, havuz başı dolu.  Yorgun ve fakat hayatından memnun Fındıklı Rotary Kulübü Rotaryenleri ve eşleri başarının zevkini çıkarıyorlar.
 
19 Mayıs Gala Gecesi yine Erol Uras ve öğrencilerinden oluşan müthiş bir orkestra.
 
Ertesi gün sevgili Saymanımızın hesap günü, otelin bürosunun bir elemanı adeta... Muhasebeci “Derin ağabey seni bordroya alalım mı” diyor.  Sevgili Derin elinde simitleri ve kahvesiyle her gün muhasebecinin tepesinde..  Yardımcısı Boran’la çok sıkı çalışıyor. 
 
Teşekkürler geliyor kulübümüze, Konferans sonrası..  “Biz bu güne kadar ....” ile başlayan kutlamalar.  Gurur duyuyoruz, seviniyoruz.  Birlik olmanın, tek yürek çalışmanın güzelliğini, gücünü yaşıyoruz beraberce.