Geçmiş Dönem Projeleri

Kaynarca Köyü(1992-93)

Geçmiş Dönem Başkanlarımızdan sevgili Hayrettin Yelkikanat 1993 yılında bir yaz günü Kulüp üyelerini ve eşlerini Beykoz’da Riva Yolu üzerindeki kendine ait olan orman alanı içerisinde piknik yapmaya davet etti.  Bir Pazar günü güle oynaya gittik.  Sevgili Handan Yelkikanat’ın üstün marifetleriyle orada tanıştık:  nefis bir ziyafet, temiz hava, piknik oyunları derken iş yürüyüş yapmaya döndü.  Yakın bir mesafede bir köye vardık; Kaynarca Köyü...
 
Kaynarca Köyünün sakinleri Karadeniz’den göç etmiş ve buraya yerleşmişler.  Evleri aynen Karadeniz’in karakteristiğini taşıyor; her bir evin arasında onlarca metre mesafe var.  Geniş bir alana yayılmışlar.  Köyün merkezinde bir kahvehane, muhtarlık odası, okul ve cami var.  İstanbul’un hemen yanı başında bakımsız bir köy ile karşılaştık. Okulun binası harap, tuvaletleri yıkıntı halinde, suyu yok.  Erkeklerin toplandığı kahvehane küçücük ve bakımsız. Köy fakir,  tek işleri kestane ağaçlarından baston yapmak ve satışından elde ettikleri para ile geçinmek.  Köylülerin bir kısmı da her gün çalıştıkları iş yerlerine, İstanbul’a gidip geliyor.
 
Karar verdik ve bu köyü kalkındırmak için işe koyulduk. Okul sıvasıyla, boyasıyla, elektrik donanımıyla tamir edildi, tuvaletler yapıldı, sınıflara malzeme alındı.  Bahçeye 20 adet çam ağacı ve 10 adet meyve ağacı dikildi.  Kahvehane yeniden düzenlendi ve içine bir kütüphane yerleştirilerek raflarına kitaplar kondu.  Muhtar odası yeniden döşendi. 20 adet büyük fıçı getirtilerek köyün muhtelif yerlerine çöp kabı olarak yerleştirildi, çöp torbaları devamlı temin edildi. Köyde mevcut 150 hanenin 82 tanesine meyve ağaçları dikildi ve o evlerdeki çocukların sorumluluğuna verildi.  Cami boyandı.  Okuldaki çocukların giysi, kitap ihtiyacı karşılandı.  Üyelerimizden Prof. Dr. Nuran Yazıcıoğlu’nun girişimi ile sağlık ekipleri geldi ve bütün çocuklar muayene edildi.  Hastalık tespit edilen bazılarının tedavileri daha sonra üyelerimizin desteği ile yapıldı.  Özetle köy ihya oldu.
 
İki yıl süreyle elimizi köyün üstünden çekmedik. Yapılacaklar yapıldı. Okul müdürü en büyük yardımcımızdı.  Kulüp üyeleri ve eşleri tam bir Rotary çalışması sergilediler, mükemmel bir “Toplum Hizmeti” gerçekleştirdiler.