Geçmiş Dönem Projeleri

Görme Engelliler Laboratuarı

İstanbul Beyazıt Kütüphanesi Görme Engelliler Dijital Ses Kayıt Laboratuarı Kulübümüzün gerçekleştirdiği en büyük eşli bağış projesidir.  2004-05 döneminde proje başlatıldı ve finansmanı temin edildi.  2005-06 döneminde projenin uygulaması yapıldı.
 
2003-04 dönemi Bölge Konferansına katılan görme engelli Avukat Kerim Altınok ve Avukat Selim Altınok kardeşlerin programa alınmış olan konuşmalarında yaptıkları açıklamalar ve görme engellilerin ülkemizde yaşadıkları zorluklar İstanbul Fındıklı Rotary Kulübüne ilham verdi ve sevgili Tarık Diler’in girişimiyle bu kardeşlerle işbiriliği yapılarak bu proje gerçekleştirildi.
 
Türkiye’de 1.5 milyon görmeze hizmet veren ve bir ilk olan dijital kayıt stüdyosu tarihi Beyazıt Devlet Kütüphanesinde kuruldu.  Burası altı dijital kayıt kabinli ve Brail alfabeli baskı makinasından oluşan ileri teknolojide bir kayıt stüdyosudur.  Özel kabinlerde yapılan okumalar aynı anda kayıt merkezinde altı ayrı diske kaydedilmektedir.  Diskler çoğaltılarak görmezlere bedelsiz dağıtılmaktadır.  İsteyene Brail alfabesiyle basılarak kitap olarak da verilmektedir.  Eğitim amaçlı kaydı yapılacak kitaplar Kültür Bakanlığına bağlı kütüphanede oluşturulan bir kurul tarafından tesbit edilmektedir. 
 
2420. Bölge Rotary Kulüplerinin Rotaryen eşlerinin, Rotaractların ve diğer sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin kitap okuma yetenekleri saptandıktan sonra kabinlerde kitapları sesli ortama taşımaları sağlanmaktadır.
 
Ses ve titreşim yalıtımlı ve klimalı özel kabinlerin projelendirilmesi ve uygulaması Adnan Taşçıoğlu’nun kontrolünde gerçekleştirildi.  Bilgisayar kayıt merkezi sistemi ve baskı ünitesi montajları yaptırıldı. 
 
Proje Uluslararası Rotary’nin örnek projelerinden biri olarak seçildi.  Uluslararası Rotary’nin The Rotarian Dergisinden gelen muhabirler kütüphaneyi ziyaret ederek görüşmeler yaptılar.  Daha sonra Dergide yayınlanan bu projenin hikâyesi dünyadaki bütün Rotary kulüplerine ve Rotaryen’lere ulaştı.