Geçmiş Dönem Projeleri

Gençlik

UZUN DÖNEM GENÇLİK DEĞİŞİM PROGRAMI
 
Uluslararası Rotary’nin en etkin programlarından birisi “Uzun Dönem Gençlik Değişim Programı ”dır (Long Term  Youth Exchange  Program).  Seçilen öğrenciler bir yıl süreyle diğer bir ülkede eğitimlerine devam ederler.  Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği bu gençler eğitim sürelerinde kayba uğramazlar.  Ayni şekilde yurt dışından ülkemize gelen uzun dönem değişim öğrencileri de ayni protokol çerçevesinde Türkiye’deki okullarda eğitim görürler.  İdeal bir kültür ve iletişim örneği...
 
Kulübümüzün bu güne kadar bu programa önerdiği ve programdan yararlanarak bir yıl süreyle yurt dışına giden gençlerimiz şöyle;
 
Burçin Gülyurt 1990-91 ABD
Kutay Sarıtosun 1991-92 Güney Afrika Cumhuriyeti
Ful Baytok 1992-93 Meksika
Aslı Arıkan 1993-94 ABD
Zeynep Üst 1994-95 ABD
İrem Metin 1994-95 Belçika
Nur Baytok 1996-97 ABD
Egemen Doğan 1998-99 Japonya
Mert Cem Çelebisoy 1998-99 Güney Afrika Cumhuriyeti
Bahar Ege 2004-05 ABD
Gökçe Özdemir 2005-06 Japonya
 
Bu program çerçevesinde Kulübümüzün bir yıl boyunca İstanbul’da ağırladığı yabancı öğrencilerimiz de vardır:
 
 Hiroko  Inage 2005-06 Japonya
 Kathryn Ketchum       2012-13    ABD
 
            
 ******
 
KISA DÖNEM GENÇLİK DEĞİŞİM PROGRAMI (yaz kampları)
 
Uluslararası Rotary’nin  “Kısa Dönem Gençlik Değişim Programı” Bölgemizde muntazaman uygulanır.  Bölge Gençlik Komitesinin organizasyonunda yaz aylarında diğer ülkelerden gelen gençler yaklaşık bir ay süren bir kampta ağırlanırlar ve birbirileriyle kaynaşırlar.  Etkili bir kültürler arası iletişim gerçekleşir.
 
Kulübümüz Bölgemizin bu kamplarından ikisini organize etti..
 
Necdet Tarkan'ın başkanlığı döneminde (1998-99) Kulübümüz Bölgemizin iki haftalık bir yaz kampı programının sorumluluğunu ve organizasyonunu üstlendi.
 
Ekrem Türker'in başkanlığı döneminde (2006-07) Kulübümüz ile İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübü (2420 Bölge),  Kuşadası Rotary Kulübü (2440 Bölge) ve Hatay Rotary Kulübü (2430 Bölge) üç hafta süren yaz kampını, ülkemizdeki üç bölgeden üç Rotary Kulübü birlikte gerçekleştirdi.  Yurt dışından gelen gençler, bu kampın ilk haftasında İstanbul’da Kabataş Lisesi'nin yatakhanesinde konaklayarak Kulübümüzün ve İstanbul Teşvikiye Rotary Kulübünün ev sahipliğinde, ikinci hafta Kuşadası Rotary Kulübünün ve üçüncü hafta Hatay Rotary Kulübünün ev sahipliğinde ağırlandılar.  Kabataş Lisesini istifademize sunan sevgili Erol Demirdöven’e teşekkürler...
 
 ******
RYLA SEMİNERLERİ
 
“Rotary Yarının Gençlerini Arıyor – Rotary Youth Leadership Award”  Uluslararası Rotary’nin gençlik programlarından bir başkasıdır.  Seminer şeklinde düzenlenen bu programla gençlere liderlik öğretisi verilir.
 
Kulübümüz bu alanda da etkin çalıştı.
 
Necati Arıkan başkanımızın önderliğinde 2003-04 döneminde Kulübümüz ilk kez Oğuz Özdemir’in organize ettiği iki RYLA seminerini aynı hafta içinde gerçekleştirdi. 16-18 Nisan 2004 tarihinde, hafta sonunda, birisi Polonezköy'de Adampol Alinda Otel'de İstanbul Moda Rotary Kulübü ile birlikte, eğitmen Emel Fırat’ın liderliğinde, içlerinde bursiyerlerimizin de bulunduğu 24 gencin katılımıyla ve diğeri Şile'de Grand Hotel'de İstanbul Kozyatağı Rotary Kulübü ile birlikte eğitmen Ahmet Levent Öner’in liderliğinde 8 bursiyerimizin katılımıyla konaklamalı olarak yapıldı. Katılımcılar sertifikalarını Dönem Guvernörümüz Hitay Güner 'in elinden aldılar. Bölge Gençlik Komitesi Başkanı Gelecek Dönem Guvernör Adayı Murat Çelik de bizi yalnız bırakmayarak  her iki seminere katıldı.  Her iki seminerde gençleri yüreklendirmek için üyelerimizin büyük bir kısmı eşleriyle birlikte iki gün süreyle Polonezköy’de ve Şile’deydiler.  Bu seminerlere katılan burslu öğrencimiz Mustafa Karaman öyle etkilenmiş ki hoş ve dokunaklı bir şiir yazmış.  Aylık Bursiyer Toplantısında bu burslu öğrencimiz yazdığı şiiri bize okuduğunda gözlerimiz yaşarmıştı.  Şiiri bu kısmın sonunda bulacaksınız.
 
2004-05 döneminde Erdem Kocapınar başkanımızın öncülüğünde RYLA Seminerimiz yine konaklamalı olarak  29 Nisan - 1 Mayıs 2005 tarihleri arasında Kemerburgaz'da Yaşamkent Merkezinde yapıldı.  Eğitmenimiz İstanbul Beyoğlu Rotary Kulübünden Dr. Eyüp Ertürk idi.  Tamamı bursiyerlerimizden oluşan katılımcı sayısı 16 gençti.  Katılımcılar sertifikalarını Geçmiş dönem Guvernörlerimizden Orhan Karul'un elinden aldılar. 
 
2005-06 döneminde Sabri Tiryaki başkanımızın kararı ile dördüncü RYLA semineri Ortaköy-Feriye tesislerinde yine Beyoğlu Rotary kulübü üyesi Eyüp Ertürk eğitiminde ve Kulübümüzün Burs Komitesi Başkanı Suat Hayri Arslan’ın önderliğinde 20 burslu öğrencimizin katılımıyla iki gün üst üste gündüzlü olarak yapıldı.
 
2006-07 döneminde Ekrem Türker başkanımız  iki RYLA semineri yaptı.  Birisi Ortaköy-Feriye tesislerinde iki gün üst üste gündüzlü olarak 20 gencin katılımıyla Gençlik Komitesi Başkanımızın Suat Hayri Arslan’ın emeğiyle ve kulübümüzün RYLA ve Gençlik Forumu Komitesi başkanı Tuğrul Savaş’ın liderliğinde  gerçekleşti.  Diğer RYLA seminerini Kadir Has Üniversitesinde,  üniversitenin öğrencilerinden 15 gencin katılımıyla yine Tuğrul Savaş’ın eğitim liderliğinde gerçekleşti.  Sertifika törenine dönem Güvenörümüz  Murat Çelik katıldı. 
 
Kulübümüzün RYLA seminerlerine katılan iki genç bursiyerimiz Şerife Arpacı’yı ve Nurcan Yemelek'i  “2005 International RYLA, 15-18 June, Chicago, Illinois, USA" seminerine aday gösterdik.  Her ikisi de kabul edildi ve bu uluslararası seminere katıldılar.
 
Bu tarihten sonra kulübümüz her dönem en az bir RYLA Semineri düzenlemeyi bir gelenek haline getirmiştir.
 
 ******
 
GENÇLİK FORUMU
 
Uluslararası Rotary, bir anda 150 - 200 genci bir araya getirerek onları düşünceye sevketmek, takım çalışması yaptırmak, beyin fırtınası sonunda görüşlerini formüle etmelerini sağlamak ve dolayısıyla kendilerini yetiştirmelerine katkıda bulunmak için ”Gençlik Forum”ları düzenlenmesini teşvik etmektedir.
 
Bölgemizde pek az uygulanan bu programı gerçekleştiren sayılı kulüplerden birisi İstanbul-Fındıklı Rotary Kulübüdür.
 
2005-06 döneminde Osman Abacı Kulübümüzün bir “Gençlik Forumu” yapmasını önerdi.  Sabri Tiryaki başkanımızın kurduğu komiteye başkanlık eden sevgili Osman ve ona destek olan sevgili Ekrem gençlik forumunu daha önceki yıllarda yapmış olan İstanbul Galatasaray Rotary  Kulübü ile toplantılar yaptılar, Gençlik Forumuna nasıl hazırlanmak gerektiğini ve neler yapılacağını görüştüler.   İstanbul Galatasaray Rotary Kulübü yaptıkları Gençlik Forumuna ait  bir kitapçığı bize verirken İstanbul Galatasaray Rotaract Kulübü üyelerinin özverili çalışmalarından yararlandıklarını belirttiler.
 
Bizim de Rotaract Kulübümüz vardı.  Biz de aynı şartlara sahiptik ve tabii Gençlik Forumu yapabilirdik.  Bizim hazırlanmamız daha kolay oldu.  Zira kulübümüzün üyesi Nazmi Arıkan kendine ait olan Fen Bilimleri Dersanesine devam eden lise ikinci sınıf öğrencilerinden yeterli sayıda genci Gençlik Forumu’na getirebiliyordu.  Sevgili Nazmi ayni zamanda Kulüp Gençlik Hizmetleri Komitesi Başkanıydı.  Hazırlık toplantıları Fen Bilimleri Dershanesinde yapıldı. 
 
Nazmi’nin ve onun kurs müdürleriyle öğretmenlerinin katkılarıyla ve Kadir Has Üniversitesinden  üyelerimiz değerli hocalarımız  Erol Üçdal ve Fazıl Güler’in üniversitedeki yardımlarıyla çeşitli yerlerdeki Fen Bilimleri Dershanelerinden 120 lise ikinci sınıf öğrencisinin katılımıyla 2006 Mayıs ayı içindeki “Türk Dili Bayramı” günü Kulübümüzün ilk “Gençlik Forumu”nu gerçekleştirdik.  İşlenen konu “Güzel Türkçemiz” idi.  Forum bir tam gün sürdü.
 
İlk olmasına rağmen gerek dönem başkanımız Sabri Tiryaki’nin, gerek dönem sekreterimiz Tarık Diler’in, gerek dönem saymanımız Derin Karasu’yun destekleriyle ve Rotaractlarımız ile burslu öğrencilerimizin moderatör olarak özverili çalışmaları sayesinde başarılı bir Gençlik Forumu gerçekleşti ve dönem Güvernörümüzün takdirini kazandı.
 
İkinci “Gençlik Forumu”nu  2006-07 döneminde Ekrem Türker başkanımızın liderliğinde gerçekleştirdik.  Bir yıl önceki Gençlik Forumunda kazandığımız deneyimlere dayanarak, “Konferans 2007” gibi büyük bir organizasyonun arkasından 2007 Mayıs ayının sonunda, RYLA ve Gençlik Forumu Komite Başkanımız Tuğrul Savaş’ın liderliğinde, Gençlik Komitesi Başkanımız Suat Hayri Arslan’ın, dönem saymanımız  Derin Karasu’yun ve yine Kadir Has Üniversitesindeki hocamız Erol Üçdal’ın çalışmalarıyla yeni bir başarıya ulaştık.  Rotaractlarımız ve burslu öğrencilerimiz bir yıl önceki gibi moderatör olarak görev yaptılar.  
 
Forum Fen Bilimleri Dershanesi sahibi sevgili üyemiz Nazmi Arıkan’ın ve dershane öğretmenlerinin organizasyonuyla bir araya gelen 150 lise ikinci sınıf öğrencisi katılımıyla gerçekleşti.
 
Birinci Gençlik Forumundan edindiğimiz deneyimlerin sonucu ikinci Gençlik Forumu daha kapsamlı ve daha coşkulu oldu. Bu defa gençlerin işlediği konu “Geleceğimizi Kim ve Ne Belirliyor?” idi.
 
Ummadığımız kadar ilginç ve olgun fikirler ve görüşler ortaya çıktı. Katılan öğrencilere çeşitli armağanlar verdik.
 
 ******
 
FEN BİLİMLERİ MERKEZİ DERSHANESİYLE BİRLİKTE YAPILAN PROJELER
 
Fen Bilimleri Merkezi sahibi Nazmi Arıkan’ın Kulübümüze üye olduğu günden beri eğitim projelerimize çok büyük katkıları oldu. 
 
Sevgili Nazmi, Şenol Ekin başkanımızın döneminde (2002-03) Fındıklı İlköğretim Okulu 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri için iki sınıf açtı.  Her bir sınıfta 35 öğrenci bütün bir sene boyunca hazırlık kurslarına devam etti.  Anadolu liselerine giriş sınavında okulun başarı oranı % 60’a çıktı.  Kulübümüzün Meslek hizmetleri Komitesiyle müştereken çok sayıda  mesleki tanıtım konferansları düzenledi. 
 
Necati Arıkan başkanımızın döneminde (2003-04)  yine 8. sınıftan 15 ve 7. sınıftan 20 öğrencilik sınıf açan  sevgili Nazmi ayrıca kulübümüz Burs Komitesi üzerinden 3 üniversite öğrencisine burs verdi.
 
Erdem Kocapınar başkanımızın döneminde (2004-05)  okulumuzun 7. ve 8. sınıf öğrencileri için Fen Bilimleri Merkezinde 18 ve 14 kişilik yine iki sınıf..  Yine üniversite öğrenci burslarını vermeya devam...
 
Sabri Tiryaki başkanımızın döneminde (2005-06) 7. ve 8.sınıflardan 30 öğrenciye 18 ve 12 kişilik iki sınıf açtı Nazmi...   Üniversite öğrenci burslarını devam ettirdi. Gençlik Forumu’nun düzenlemesinde büyük katkıları oldu.
 
Ekrem Türker başkanımızın döneminde (2006-07)  18 öğrencimizi iki sınıfa yerleştirdi ve  eğitim verdi.  Aynı dönemde Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesinden 2 öğrenciye Fen Bilimleri Merkezi’nde üniversite hazırlık kursları için burs verdi.  Üç üniversite öğrencisine verdiği bursu devam ettirdi.  Gençlik Forumu’nu destekledi.
 
Gülseren Akyüz başkanımızın döneminde (2007-08) okulumuzdan 8 öğrenciyi Anadolu Liseleri sınavlarının hazırlık kurslarına aldı.
 
Sevgili Nazmi’nin bütün bu hizmetlerinin sonunda Fındıklı İlköğretim Okulu öğrencilerimizin başarı oranı yükselmiş ve okulumuz bölgesinde aranan ve talep edilen bir okul olmuştur. 
 
Nazmi Kulübümüzün gençlik projelerine büyük destek sağlayarak ve kendi eğitim merkezini öğrencilerimizin istifadesine karşılıksız sunarak büyük rakamlarla ifade edilecek muhteşem bir hizmeti sessiz sedasız gerçekleştirdi.  Bu gün bütün toplumların gündeminden düşmeyen belli başlı konuların en önemlilerinden olan “gençlik” ve “cehaletle mücadele” alanlarında sevgili Nazmi’nin hizmeti kelimelerle ifade edilemeyecek kadar yüksek düzeydedir.  Nazmi’ye gönülden teşekkürler…
 
 ******
 
RYLA seminerine katılan bursiyerimizin duyguları...
 
Biz miydik birbirimizi tanımayan
Adampol Oteli’nde
Bir Nisan akşamı
Bir Cuma akşamı başladı her şey
Sen, ben, o, bir de Mehmet
Sonra teker teker diğerleri
 
Adampol Oteli’nin koridorları
Birden bir cümbüş, bir panayır
Sesler birbirine karışıyor
Gülüşler birbirine
Tebessüm eden yüzler birbirine
 
Parlayan yıldızların gecesinde
Bir akşam yemeği
Önce çekingen sözcükler ve gözler
Gözlerin içinde bir çift göz
Anladım sabahı bekledim
 
Adampol Oteli kalınca bir kendir
Yirmidört başak mı, yirmidört ayçiçeği
Çarkları yivli mi yivli
Koskoca bir değirmende dövüldük
Bembeyaz ak pak un olduk
Bir sofraya koyulduk
Yirmidört buğday tanesi bir ekmekte buluştuk
 
Biz miydik birbirimizi tanımayan
Yo inanmam iki günün hayrı alemine
Adampol Oteli’ndeydik bir akşam vakti
Gözleri parlıyor insanların
Bir odadan sesler geliyor
Şiirler, şarkılar, türküler
Ben yorgun uyuyorum
 
Sabaha karşı uyanıyorum
Martı değil kuş sesleri
Penceremde sevecen bir bahar
Sayıyorum
Yirmidört gül goncası sayıyorum bahçede
Gülüyorum
Biz miydik diyorum birbirimizi tanımayan
Adampol Oteli’nde…
 
Mustafa Karaman, 29 Nisan 2004
16-18 Nisan 2004 RYLA Programı katılımcısı. Bursiyerimiz.