Geçmiş Dönem Projeleri

Fındıklı İlköğretim Okulu(1987-)

1986-87 Döneminde bir ocakbaşı toplantısında ortaya atılan okul yaptırma fikri kulüp üyeleri tarafından benimsendi ve 1987 yılı Nisan ayında İstanbul Valiliği ile imzalanan protokolle Okmeydanı semtindeki ilkokulun yaptırılması sorumluluğu yüklenildi.  Kulübün 60 üyesinin heyecan dolu, maddi ve manevi katkılarıyla başlatılan proje kulüp bünyesinde kurulan komite tarafından gerçekleştirildi.
 
1988 yılı Ocak ayında inşaatı tamamlanan okula, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Kulübümüze gönderdiği  715 / 180781 sayılı ve 26.02.1988 tarihli yazısı ile Müdür tayininin yapıldığı bildirildi ve okul Milli Eğitime teslim edildi.
 
Okulun yapılmasında Komite üyelerinin yanısıra özellikle Hanefi Ulutekin'in, İlhan Arslan'ın, Bilgin Akatay'ın, Cumhur Aydın Törün'ün, Mehmet Şenaltan'ın,Şeref Şenok'un, Baydur Orgun'un özverili çalışmaları takdirle anılmaya değer..
 
İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Şener Birsöz ve Şişli Belediye Başkanı Mehmet Sungur'un gösterdikleri anlayış ve desteği şükranla anarız..
 
Okulun öğretmen kadrosunun eksiksiz olmasını sağlamaya çalışmaktan kömürüne, temizlik malzemesine kadar her şeyi ile yakından ilgilenilmiştir.
 
Takip eden dönemlerde Fındıklı Rotary Kulübü elini okulun üzerinden asla eksik etmedi.  Fındıklı Rotaract Kulübünün genç kadrosu parasız yatılı okullar için hafta sonu kursları, folklor dersleri, öğrencilere tiyatro ve müze ziyaret olanakları yarattılar.  Ayni gençler okul laboratuarının fayanslarını döşediler, duvarların boyasını yaptılar. Öğrencilere zaman zaman giysi ve ayakkabı yardımı yapıldı.  Velilerin ve çevre sakinlerinin istifadesi için dikiş kursu açıldı, birkaç dönem üst üste ikinci el pazarı düzenlendi. 1990, 1991 ve 1992 yıllarında okuma yazma seferberliği çerçevesinde yetişkinlere kurslar açıldı.
 
Zaman ilerledikçe okulun bahçesine bir Atatürk Büstü kondu, daha sonra okul içinde ikinci bir büst ile bir Atatürk Köşesi oluşturuldu.   Bahçe ağaçlandırıldı, bayrak direkleri dikildi, bahçe duvarları yaptırıldı. Konferans salonu sahnesi ve perdesi ile sandalyeleri temin edildi. Okulun kütüphanesi oluşturuldu, dolap ve kitaplar temin edildi ve kütüphaneye Geçmiş Dönem Başkanlarından rahmetli Ergin Taşçıoğlu'nun adı verildi.  Üyelerin sağladığı, bilgisayar ve televizyon dahil, çeşitli malzeme ve kırtasiye okula bağışlandı ve her dönem bu gibi eksiklikler giderildi.
 
Florence Nightingale Hastanesinin beş doktoru ile 25.10.1994 tarihinde okul öğrencilerinin  sağlık taraması yapıldı ve bakımı gerekli olanlar bu hastanede tedavi edildi.  1994 yılı Cumhuriyet Bayramında öğrencilere Türk Bayrağı hediye edildi ve cumhuriyetle ilgili resim ve kompozisyon yarışmaları gerçekleştirildi.
 
Son on yılda okulda gerçekleştirilen hizmetler özetle şöyledir.
 
1999-00 Pencereler değiştirildi. Isıcamlı PVC pencereler yapıldı.
 
2000-01 Kapılar tamir edildi, boyandı.
 
2001-02 Binanın kuzey cephelerine ısı ve su yalıtımı yapıldı, dış cephe yeniden    boyandı. Yağmur olukları değiştirildi.
 
2002-03 Bilgisayar sınıfı açıldı. Bahçe ve avlunun duvar çitleri sağlam demir çitlerle   yenilendi, demirden sürgülü bahçe kapısı yapıldı.
 
2003-04 Tuvaletler onarıldı. Bilgisayarlar onarıldı. İç boya yapıldı.
 
2004-05 Çatı ve dereler onarıldı. Sınıflar ve koridorlar boyandı.
 
2005-06 Bahçeye 480 m²'lik çelik konstruksiyon çok amaçlı büyük spor salonu    yapıldı, önemli bir ihtiyaç karşılandı
 
2006-07 Binanın güney cephesinin ısı ve su yalıtımı yapıldı, çatı onarıldı, içi ve dışı   öğrencilerin istediği renge boyandı. Sınıfların tabanı ve koridorları seramikle   kaplandı.  Tuvaletler modern donanımla yeniden yapıldı.  Okulun ses düzeni   yenilendi. Bilgisayar sınıfına 24 adet masa temin edildi.  Bir dizüsütü    bilgisayar ile bir projeksiyon verildi. “ Çocuk Dostu Okul Projesi ”     uygulamaya kondu.
 
2007-08  Bir su deposu temin edildi ve hidrofor tesisatı kuruldu. Binanın içi boyandı.   Bilgisayar sınıfına sandalyeler temin edildi.
 
2005 yılı Aralık ayında Kartepe'de Başkanlık Eğitim Semineri sırasında oluşturulan gruplardan gelecek dönem için proje üretmeleri istendi.  Hemen hemen her grup eğitim projeleri üzerinde birleşti.  İstanbul Fındıklı Rotary Kulübü 2006-07 dönemi eğitim projesinin adı Fındıklı İlköğretim Okul'unda yapılacak “Çocuk Dostu Okul” oldu. Sevgili başkan Ekrem Türker'in ve eşi Gönül Türker'in inanılmaz gayretleriyle nefis bir proje gelişti.