Geçmiş Dönem Projeleri

Bursiyerlerimiz(1999-)

Kulübümüz kurulduğu tarihten itibaren her dönem üniversite öğrencilerine  burs olanağı sağlamıştır.  1999 yılına kadar geçmiş dönemler içinde sevgili Şenol Ekin’in ve Sabri Tiryaki’nin denetiminde çoğunlukla İstanbul Teknik Üniversitesinden seçilen muhtaç ve başarılı öğrencilere her yıl burs verildi.  Ancak kulübümüz burs verdiğimiz öğrencileri tanımazdı, öğrenciler de bizim kim ve ne olduğumuzu bilmezlerdi.  Üniversitenin öğrenci işlerinden sorumlu bürosu aracılığı ile öğrenciler seçilir, bize isimleri bildirilir ve biz de banka hesaplarına burs ödentilerini yapardık. 
 
1999 yılında Osman Abacı başkanımızın gayreti ve arzusu ile kulübümüzde Toplum Hizmetleri Avenüsüne bağlı olarak bir Burs Komitesi kuruldu.  Burs komitesinin tabii üyeleri başkan Osman Abacı ve sayman Ekrem Türker bu oluşumu kurumsallaştırmak için bu konuda hayli tecrübe sahibi olan Üsküdar Rotary kulübünü ziyaret ettiler, Kulüp Başkanı ve Burs Komitesi Başkanıyla görüştüler.  Üsküdar Rotary Kulübü o tarihte 200 öğrenciye burs vermekteydi ve her ayın ilk cumartesi günü bursiyer öğrencilerini Yıldız Teknik Üniversitesi yemekhanesinde öğle yemeğinde topluyor, onlarla beraber oluyor ve onların problemleriyle ilgileniyorlardı.  Üsküdar Rotary Kulübünden küçük bir de kitapçık aldık; Kulüp Burs yönetmeliği.   Bu uygulama bizi etkiledi.  Osman başkanımızın 1999-00 döneminde öğrenci sayısını 30’a çıkardık ve ilk toplantımızı ramazanda Yıldız Teknik Üniversitesi yemekhanesinde  bir iftar vakti yaptık.   Bu toplantımıza 20 öğrenci ve Burs Komitemizin tam kadrosu katıldı.  Öğrenciler çekingen ve meraklı görünüyorlardı.  Rotary’yi bilmiyorlardı ve kim olduğumuzu, niçin onlara burs verdiğimizi, neden onları orada topladığımızı da merak ediyorlardı.  İlk Burs Komitesi başkanımız Şenol Ekin onlara tanıtıcı bir konuşma yaptı.  Komite üyemiz Zeynep Tülin Özgen’in sevecen konuşmasından sonra öğrenciler de söz almaya başladılar.  İyi niyetimizi, topluma hizmet aşkımızı ve karşılık beklemeden bu hizmetleri yaptığımızı az çok anladılar.
 
Takip eden toplantılarda gençlerin topluluk önünde konuşma yeteneklerini artırmaları, kendilerine verilen veya kendilerinin seçtikleri konuları araştırarak ve edindikleri bilgileri önce analiz / sentez metoduyla irdeleyerek kendi üsluplarında hazırlamalarını sağlamaları, sunuş tekniklerini öğrenmeleri ve kullanmaları için her bir öğrencinin yemek sırasında sunum yapmasını istedik.  
 
İlk sunumu yapan Mimar Sinan Üniversitesinde heykel bölümünde okuyan Derya bize yaptığı çalışmaları ve heykellerini anlattı. Sevgili Zeynep’in desteği ile başarılı bir heykel sanatçısı oldu,  bir sergi açtı ve eserlerini bazılarını dostlarımız satın aldı.  Derya üniversiteyi bitirdi, katkılarımızla bir üniversitenin davetlisi olarak Amerika’ya gitti ve altı ay orada çalıştı, mesleğini geliştirdi, yurda dönerek Mimar Sinan Üniversitesinde master eğitimini tamamladı, sonra doktorasını yaptı, evlendi ve şimdi aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak kariyerine devam ediyor.  Derya’nın bu serüveninde üyemiz sevgili Zeynep Tülin Özgen her zaman yanında oldu.
 
Mimar Sinan Üniversitesine yeni başlayan bir öğrencimiz daha vardı; Burak.  Burak sanat tarihi okuyordu.  Ekrem başkanımızın eşi Gönül Burak’ın İngilizcesini geliştirmesini sağladı ve Burak’a bir turizm şirketinde hafta sonları İstanbul turlarında rehber yardımcısı olarak iş temin etti.  Burak üniversiteyi bitirdi.  Kulübümüzün Edirne gezisinde tabyaları gezerken bir asker bize adımızla seslendi; kim? Burak..  Bizim Burak şimdi ayni turizm şirketinde çalışıyor ve meraklılara köşe bucak İstanbul’u tanıtıyor.
 
Osman Abacı başkanımızın 1999-00 döneminde Şenol Ekin, Zeynep Tülin Özgen, Ekrem Türker, Sabri Tiryaki, Suat Hayri Arslan, Adnan Taşçıoğlu, daha pek çok üyemizin ve eşlerinin katılımıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Çatı Restoranında yedi toplantı yaptık.
 
Uğur Kutluözen başkanımızın 2000-01 döneminde 35 burslu öğrencimiz oldu, yine Yıldız Teknik Üniversitesi Çatı Restoranında her ayın ilk Pazar günü saat 12:00 de toplandık.  Bu dönemde burs komitesi başkanımız Zeynep Tülin Özgen oldu.  Sevgili Zeynep aynı zamanda öğrencilerimizin annesiydi. Hepsinin dertleriyle, problemleriyle ayrı ayrı ilgilendi. 
 
Erol Demirdöven başkanımızın 2001-02 döneminde yine Zeynep’in başkanlığında bursiyer öğrencilerimizin sayısı 40’ı aştı.  Toplantılarımız yine Yıldız Teknik Üniversitesi Çatı Restoranında devam etti.  Her ayın ilk Pazar günü öğle yemeğinde bir öğrencimiz sunum yaptı.
 
Şenol Ekin başkanımızın 2002-03 döneminde Zeynep Tülin Özgen Burs Komitesi Başkanlığını sürdürdü.  Burslu öğrenci sayımız 50’yi buldu.  Burs verenlerimiz de 40’ı geçti. Bu dönemde de toplantılarımız Yıldız Teknik Üniversitesi Çatı Restoranında  aynen devam etti.  Bütün toplantılarımız üyelerimizin ve eşlerinin katılımıyla  kaynaşmış bir aile ortamında yapıldı. Şenol başkanımızın önderliğinde kulübümüzün “Burs Yönetmeliği” yapıldı.
 
Necati Arıkan başkanımızın 2003-04 döneminde sevgili Zeynep başkanlığında öğrenci sayımız yine 50 civarında devam etti.  Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim üyeleri yemek salonunda  denize karşı toplantılarımızı yaptık.  Bu dönem Oğuz Özdemir’in önderliğinde iki RYLA semineri düzenledi; biri Polonezköy’de, diğeri Şile’de..  Bu seminerlere  burslu öğrencilerimiz katıldı.  İki gece ve iki gün otellerde, üyelerimizin ve eşlerinin de katılımıyla mükemmel birer RYLA semineri yapıldı.  Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencimiz  RYLA seminerinden o kadar çok etkilenmişti ki dokunaklı harika bir şiir yazmış.  Yemek esnasında şiiri bize okuduğu zaman hepimizin gözleri yaşarmıştı. Bu öğrencimiz şimdi İnönü üniversitesinde ihtisasını yapıyor.
 
Erdem Kocapınar başkanımızın 2004-05 döneminde burslu öğrenci sayımız yine 50 civarında ve yine Zeynep’in başkanlığında Mimar Sinan Üniversitesi yemek salonunda burs ailemiz her ayın ilk cumartesi günü öğle yemeğinde...  Dönem içinde sekiz toplantı yaptık.  Her toplantıda yine ya bir öğrenci ya da bir kulüp üyesi sunum yaptı.  Bu dönemde 16 burslu öğrencimizin katılımıyla Kemerburgaz Yaşam Kent’te Oğuz Özdemir’in önderliğinde, Zeynep’in ve Sabri’nin himayesinde RYLA semineri yapıldı.
 
Sabri Tiryaki başkanımızın 2005-06 döneminde burslu öğrenci sayımız 60’a yükseldi ve Suat Hayri Arslan’ın başkanlığında burs komitemiz ve öğrencilerimiz toplantılarını yine Mimar Sinan Üniversitesinde gerçekleştirdi.  Bu dönemde öğrencilerimizden 20 kişi Feriye’de düzenlediğimiz RYLA seminerine katıldı.  Bu dönem ilk defa gerçekleştirdiğimiz “Gençlik Forumu”nda bir grup öğrencimiz moderatör olarak eğitildi ve görev yaptı.
 
Ekrem Türker başkanımızın 2006-07 döneminde burslu öğrenci sayımız 62’ye, burs verenlerimizin sayısı 50’ye ulaştı.  Bu dönemde yine Feriye’de Tuğrul Savaş’ın liderliğinde yapılan RYLA seminerine burslu öğrencilerimizden 20 kişi katıldı.  Bu dönem ikincisini gerçekleştirdiğimiz “Gençlik Forumu”nda yine burslu öğrencilerimiz moderatör olarak görev aldılar.  Bu dönemde de aylık toplantılarımız Mimar Sinan Üniversitesinde Sevda Arıkan’ın başkanlığında yapıldı.
 
Gülseren Akyüz başkanımızın 2007-08 döneminde  burslu öğrenci sayımız 69’a ve burs verenlerin sayısı da 60’a yükseldi. Toplantılarımız Derin Karasu’yun başkanlığında Ortaköy Polis Evinde gerçekleştirildi.
 
2012-13 dönemine geldiğimizde, komite başkanlığında ustalık dönemini yasayan üyemiz Semra Yurdabağ’ın başkanlığında Burs Komitemiz etkinliklerini burs yönetmeliğimize göre aynı şekilde yürütmeyi sürdürmüştür. Bu dönemde bursiyer sayımız 77’ye çıkmış, her yılbaşında bursiyerlerimizle yenı yılı kutlama toplantısı yapmak gelenek haline getirilmiş, kulübümüzden burs alarak okulunu bitirip hayata atılan gençlerimizle bağlantımızı sürdürmek, mevcut bursiyerlerimizle ilişki içinde olmalarını sağlamak, bursiyerlerimizin kendi aralarındaki iletişimini çoğaltmak üzere kurduğumuz gençlik platformu etkinliklerimize devam edilmiştir..
 
Biz öğrencilerimize sadece burs vermedik, vermiyoruz.  Rotary’nin “topluma hizmet” anlayışı içinde hem eğitime katkı yaptığımıza, hem imkanları olmayan ya da az olan öğrencilere tahsil imkanı yarattığımıza ve onları topluma kazandırdığımıza, hem de Rotary’yi gençlere tanıttığımıza inanıyoruz, bunun böyle olduğunu biliyoruz.  Kulübümüzün kurulduğu günden itibaren devamlılık ilkesiyle giderek daha iyi ve verimli bir şekilde gelişen burs projemizle, her geçen dönem sayısı artan bursverenlerimiz ve bursiyerlerimizle hayırlı, insani ve faydalı bir hizmet ürettiğimiz için gururluyuz, mutluyuz.